22.02.2020

Назва мерапрыемства

Месца і час правядзення

Хто праводзіць, адказныя

План правядзення Міжнароднага дня роднай мовы

СШ №1

Кіраўнік МА, Шусціцкая Н.І.

Інфармацыйны блок аб абвяшчэнні ў свеце Міжнароднага дня роднай мовы

Трэці ўрок першай змены
Другі ўрок другой змены

Настаўнікі-прадметнікі, якія праводзяць ўрокі

Выстава кніг “Пісьменнікі-юбіляры”

Біліятэка СШ №1, на працягу дня

Літвінчук Л.В.

Эскурсія ў музей “Беларуская хатка”.
”Як жылі беларусы?”

Для вучняў пачатковых класаў

Шусціцкая Н.І., кіраўнік музея

Гульня “Слова беларускае”

9.55; 11 “Б” клас, к.18

Амельянчук Н.І.

Запрашаем на баль “Каралевы Мовы”

11.00; актавая зала (9-11 класы)

Шусціцкая Н.І.

Літаратурна-музычная кампазіцыя “Гавары са мной па-беларуску”

12.45, актавая зала
(6-8 класы)

Амельянчук Н.І., Хасановіч Н.Ф.

Запрашаем на Вялікую дыктоўку работнікаў, педагогаў, адміністрацыю школы, бацькоў

13.30, каб № 18

Кіраўнік МА Шусціцкая Н.І.

Літаратурная гасцёўня “Знаёмцеся, дзеці, з Якімовічам Алесем”

2 “А” клас, к.10

Раманюк І.С.

“Беларускія песні, вершы, гульні, забавы”

3 “А” клас, к.11

Настаўнік Каласкова А.С.

“Беларуская мова – гэта цікава”

3 “Б” клас, к.9

Настаўнік Зановская А.С.

“Староначкі з моўнай скарбоначкі”

5 “Б” клас, к.1

Літвінчук Л.В., бібліятэкар

Прывітанне ўсім!

Сёння мы вядзем рэпартаж з сярэдняй школы №1 горада Кобрына. Школа прыбрана па-святочнаму. Паўсюль нас сустракаюць беларусскія словы. І гэта не выпадкова, бо сёння 21 лютага адзначаецца Міжнародны дзень роднай мовы. Сакавітая, мілагучная беларуская мова гучыць не толькі на ўроках.

Варта адзначыць, што цікавасць да роднай мовы з кожным годам расце. У гэтым годзе ў акцыі прымаюць удзел вучні 2-11 класаў, настаўнікі, бацькі.

Зараз пра ўсе па парадку. Вучні другіх класаў прынялі ўдзел ў літаратурнай гасцёўні “Знаёмцеся, дзеці, з Якімовічам Алесем”.

3 “Б” клас падрыхтаваў інфармацыйную гадзіну “Беларуская мова – гэта цікава”, а таксама аформіў калаж.

У 3 “А” клас завітала ў госці сама Каралева Беларуская мова. Дзеці чыталі ёй вершы на роднай мове, спявалі. А каралева Мовы пазнаёміла іх з беларускімі народнымі гульнямі: ” Гаспадынька”, “Бульба” і “Алеська”. Усе прысутныя атрымалі вялікае задавальненне.

5 “Б” клас адправіўся чытаць “Староначкі з моўнай скарбоначкі” ў школьную бібліятэку.

Каралева Мова запрасілада сябе на Баль Мову французскую, англійскую, рускую і беларускую. Усе яны паказалі хараство сваёй мовы, але больш за ўсіх Каралеву ўразіла Мова беларуская. Гучалі беларускія песні, вершы, прыказкі. Дзеці гулялі ў беларускія гульні. “Не, вы толькі паглядзіце, маладая ж яшчэ зусім гэта беларуская мова, а такая таленавітая!

Вучні восьмых і дзявятых класаў прынялі ўдзел ў літаратурна-музычнай кампазіцыі “Гавары са мной па-беларуску”.

Дзеці і настаўнікі на інфармацыйных хвілінках даведаліся аб гісторыі абвяшчэння ў свеце Міжнароднага дня роднай мовы.

Традыцыйна адміністрацыя школы, настаўнікі, работнікі школы, бацькі нашых вучняў напісалі дыктоўку “Родная мова”.

Вучні нашай школы знаёмілі прахожых з беларускімі словамі. На аўтобусным прыпынку каля школы гучаў заклік: “Рускай мове дай разгрузку – размаўляй па-беларуску”.

Фотагалерэя Дзень роднай мовы